Ocena Bezpieczeństwa Kosmetyku – na czym polega?
Jaki jest cel wykonania i co obejmuje ocena bezpieczeństwa kosmetyku?
Każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek musi przejść przez niezbędne procesy potwierdzające jego bezpieczeństwo do użycia na skórze. Do tych procesów zalicza się między innymi badania masy kosmetycznej oraz podsumowujący je raport z oceny bezpieczeństwa. Wraz z dokumentacją produkcji i wykorzystanych surowców oraz wpisem do CPNP stanową tzw. dossier produktu kosmetycznego. Ten zbiór dokumentów podlega kontroli przez właściwe instytucje państwowe.
Raport z oceny bezpieczeństwa kosmetyku jest niezbędnym dokumentem potwierdzającym bezpieczeństwo danego kosmetyku. Celem raportu jest wykazanie, że produkt może być stosowany zgodnie z przeznaczeniem deklarowanym przez Producenta.
Ocena bezpieczeństwa kosmetyku wykonywana jest przez Safety Assessora – osobę o wykształceniu biochemicznym lub pokrewnym. Safety Assessor musi posiadać odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie pozwalające na wykonanie dokładnej i rzetelnej analizy składu. Ta osoba, w oparciu o najnowsze dane toksykologiczne oraz wyniki z przeprowadzonych badań, wydaje opinię na temat bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Każdy Producent kosmetyków jest zobligowany do wykonania oceny bezpieczeństwa dla każdego swojego kosmetyku, przed wprowadzeniem go na rynek. Wymóg ten obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce.
Jak wygląda raport – ocena bezpieczeństwa kosmetyków?
Każdy raport składa się z 2 części:
Część A – zawiera szczegółowe informacje na temat składników produktu kosmetycznego (wyniki z badań, obliczenia, dane toksykologiczne itd).
Część B – czyli ocena bezpieczeństwa kosmetyku – zawiera ostateczne wnioski, informacje niezbędne do umieszczenia na etykiecie i potwierdzenie kwalifikacji eksperta.
Raport wykonywany jest w oparciu o dane dostarczone przez Producenta kosmetyku oraz niezależne, toksykologiczne bazy danych. W przypadku, gdy Producent modyfikuje skład kosmetyku, konieczne jest wykonanie aktualizacji raportu, a gdy modyfikacje obejmują znaczne zmiany receptury, ocenę bezpieczeństwa wykonuje się ponownie.
Te procedury są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa Konsumentów i jednocześnie chronią Producenta przed konsekwencjami niewłaściwego użycia kosmetyku lub wystąpienia niepożądanych reakcji na produkt.
SafetyAssessor.pl
Zajmuję się kompleksowym wsparciem, szczególnie istotnym dla początkujących Producentów kosmetyków. Wykonuję raporty oceny bezpieczeństwa i inne formalności konieczne do wprowadzenia kosmetyków na rynek. Chcesz zarejestrować swoje kosmetyki? Zadzwoń lub napisz. 🙂
NBM LAB Patrycja Bogdaniec
tel: +48 797063301 (pn-pt 9-16)
kontakt@safetyassessor.pl