Produkcja kosmetyków – jak zacząć?

Jakie kroki należy podjąć, by produkować własne kosmetyki?

Własna marka kosmetyków może się okazać świetnym pomysłem na biznes. Z tego wpisu dowiesz się co przygotować, jeśli chcesz wprowadzić swoje produkty na rynek. Aby zostać Producentem kosmetyków, od początku niezbędne jest założenie własnej działalności. Nie ma możliwości funkcjonowania jako działalność nierejestrowana, tzw. „na próbę”.

Lokal do produkcji kosmetyków

Aby rozpocząć własną działalność produkcyjną, niezbędnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego lokalu nadającego się do produkcji kosmetyków. Warto udać się do miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, by dowiedzieć się, jakie wymagania należy spełnić. Może okazać się, że wybrany lokal będzie wymagał remontu lub dostosowania do naszych celów. Jeżeli lokal już funkcjonował wcześniej jako produkcyjny, w Sanepidzie zgłaszamy rozpoczęcie producji kosmetyków pod tym adresem. Własna produkcja kosmetyków zobowiązuje nas do wprowadzenia i przestrzegania zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Zależnie od wielkości planowanej produkcji – możliwych rozwiązań jest wiele.

Formuły kosmetyków – jakie produkty chcesz sprzedawać?

To, jakie kosmetyki chcesz produkować i sprzedawać, również ma znaczenie. Przede wszystkim istotne jest, czy będą to produkty wodne (np. toniki, żele, emulsje) czy bezwodne (np. mydła w kostce, masła, olejki). Jeżeli samodzielnie tworzysz receptury kosmetyków – zwróć uwagę na dostępność surowców. Konieczne jest również wykonanie kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu prototypów. Jeżeli korzystasz z usług technologa, który stworzy dla Ciebie receptury kosmetyków – pamiętaj o bardzo szczegółowym określeniu swoich oczekiwań. Ustal budżet, jaki możesz przeznaczyć na produkcję 1 sztuki.

Badania i ocena bezpieczeństwa kosmetyku

Jeżeli już posiadasz własne, sprawdzone receptury kosmetyczne, należy zadbać o wszystkie wymagane prawnie dokumenty, tzw. Product Information File. W zależności od typu kosmetyku, konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań. Wyniki badań, dokumentację surowców oraz formularze zgłoszeniowe kosmetyku przekaż do oceny bezpieczeństwa. Pomoże Ci w tym Safety Assessor, czyli osoba z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem toksykologicznym, która upewni się, że kosmetyk jest bezpieczny do stosowania.

Wpis do CPNP

Ostatnim etapem przygotowującym do produkcji, jest zgłoszenie receptury kosmetyku do europejskiej bazy notyfikacji kosmetyków (CPNP). Po dopełnieniu tych formalności, możesz rozpocząć produkcję oraz sprzedaż własnych produktów. 🙂

SafetyAssessor.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z wprowadzaniem kosmetyków na rynek, zapraszam do kontaktu.

Safety Assessor Patrycja Bogdaniec

tel: +48 797063301 (pn-pt 9-16)

kontakt@safetyassessor.pl