Surowce do produkcji kosmetyków

Jak wybrać surowce do kosmetyków?

Uruchamiając produkcję kosmetyków ważne jest zapewnienie surowców wysokiej jakości, do celów kosmetycznych. Producenci i hurtownie działające w systemie GMP dysponują pełną dokumentacją do oferowanych surowców. Zazwyczaj dokumenty są udostępnione do pobrania na stronie lub są wysyłane na maila przed dokonaniem zamówienia. Dzięki temu, przed zakupem Producent kosmetyków ma możliwość oceny, czy oferowany przez hurtownię surowiec spełnia jego oczekiwania.

Do niezbędnych dokumentów surowców należy karta charakterystyki (SDS/ MSDS) oraz certyfikat analizy (CoA). W karcie charakterystyki znajdziemy między innymi dokładny skład komponentu, dane dostawcy, zalecane warunki przechowywania oraz zalecane środki ochrony osobistej. Certyfikat analizy zazwyczaj obejmuje ilości składników analitycznych surowca oraz potwierdzone analizą parametry fizykochemiczne.

W przypadku substancji zapachowych oraz naturalnych olejków eterycznych, wymagane są dodatkowe dokumenty: IFRA oraz wykaz alergenów. Substancje nadające zapachy kosmetykom często zawierają w składzie wiele potencjalnych alergenów. Dlatego, te dodatkowe dokumenty wskazują bezpieczne, maksymalne stężenia substancji do zastosowań w poszczególnych grupach kosmetyków.

Jakość surowców kosmetycznych

Dane zawarte w dokumentach surowców są istotne dla stabilności masy kosmetycznej, a także są niezbędne do wykonania raportu oceny bezpieczeństwa. Producent kosmetyków powinien zwrócić uwagę, by kupowane surowce pochodziły w pewnych źródeł oraz by były konfekcjonowane i przechowywane zgodnie z dobrą praktyką produkcji. Do produkcji kosmetyków nie nadają się surowce sprzedawane detalicznie w małych paczkach, takie jak np. olejki eteryczne kupione w zielarni czy np. kwasek cytrynowy z marketu. Sprzedawcy w tego typu sklepach nie mają obowiązku udostępniania dokumentacji do sprzedawanych produktów. Dlatego należy zaopatrywać się w hurtowaniach lub u producentów surowców, by mieć pewność, że surowiec jest odpowiedniej jakości do celów produkcyjnych. Warto przyjąć prostą zasadę: brak dokumentacji = brak zakupów.

Czy można wykorzystywać surowce spożywcze do produkcji kosmetyków naturalnych?

A co w przypadku, gdy do produkcji kosmetyku chcemy użyć surowca powszechnie wykorzystywanego również do spożycia? W przypadku takich surowców należy poprosić dostawcę o kartę charakterystyki zawierającą w sekcji 1.2 zapis „surowiec do przemysłu kosmetycznego”. Jednak, gdy dokument wskazuje na zastosowanie w przemyśle spożywczym, na ogół nie stanowi to problemu.

SafetyAssessor.pl

Zajmuję się kompleksowym wsparciem, szczególnie istotnym dla początkujących Producentów kosmetyków. Wykonuję raporty oceny bezpieczeństwa i inne formalności konieczne do wprowadzenia kosmetyków na rynek. Produkujesz własne kosmetyki? Zadzwoń lub napisz. 🙂

NBM LAB Patrycja Bogdaniec

tel: +48 797063301 (pn-pt 9-16)

kontakt@safetyassessor.pl